Mjukvaruutvecklare inom Embedded

Brinner du för innovativ teknik? Vill du utveckla smarta produkter och är redo för din nästa utmaning? Då har vi rollen för dig!

Vi fortsätter att växa med spännande utmaningar framför oss. Vill du vara med på vår framtidsresa? På Prevas är vi lite som ett fotbollslag där arbetsglädjen och sammanhållningen är stor. Vårt lag har ett gemensamt intresse för innovativ produktutveckling. Med 30 års erfarenhet av Life science har vi hittills gjort en spännande resa! Om du är nyfiken på vilka smarta produkter och tjänster som vi har utvecklat läs gärna mer här.

Vad kan vi erbjuda dig?

Om du brinner för teknik och vill skapa kundnytta hör du hemma i vårt lag! Hos oss försvinner ingen bort i mängden. Du får inflytande att påverka gruppens sätt att arbeta och din kreativitet kommer att tas till vara hos oss. Vill du fördjupa dina kunskaper inom något specialområde finns goda förutsättningar för det. Hos oss ingår du i ett proffsigt lag där du samarbetar med kollegor inom mjukvara, elektronik, mekanik, kvalitetssäkring och projektledning.

Tillsammans med våra kunder utvecklar vi produkter med mycket högt teknikinnehåll där du jobbar med både stora och små produktutvecklingsprojekt. Projekten kan löpa från konceptfas till produktlansering och produktvård men kan även handla om ren vidareutveckling av produkter för att möta nya och/eller förändrade behov. I rollen som konsult hos oss får du arbeta med både in-house projekt och ute hos kund där du förstärker den befintliga organisationen med dina kunskaper.

Vem är du?

Vi tror att du har hunnit med ditt första jobb. Du är en fena på programmering och kan ta till dig ny information och omvandla den till funktionella lösningar. Dina kunskaper är viktiga för oss men vi värdesätter lika mycket dina personliga egenskaper och din egna drivkraft.

  • Vi ser att du har en relevant utbildning och/eller erfarenhet av mjukvaruutveckling.
  • Du gillar samspelet mellan mjukvara och hårdvara och känner dig hemma kring C, C++ tex.
  • Som person är du nyfiken, engagerad och vågar ta för dig och drivs av att ständigt utvecklas.
  • Du håller dig uppdaterad inom nyupptäckt teknik och innovation och delar gärna med dig av dina kunskaper.

Kontakt

Låter det intressant? Välkommen med din ansökan! Vi går igenom alla ansökningar löpande men det kan ske en viss fördröjning i återkoppling under sommaren pga. semester.  

Har du några frågor om rollen kontakta gärna rekryterande chef Anders Jansson på 072-547 65 13 eller anders.jansson@prevas.se

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.